Stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą. Postępując degraduje zdrowie osoby uzależnionej i całej jej życie. Wpływa negatywnie na jej najbliższych. Nieleczona prowadzi do śmierci. Obecny stan wiedzy i zrozumienia alkoholizmu jako jednostki chorobowej uniemożliwia całkowite wyleczenie osób uzależnionych.
Celem terapii alkoholowej jest zahamowanie choroby, a co za tym idzie zniwelowanie jej negatywnych skutków na wszystkie aspekty życia – zdrowie fizyczne i psychiczne, funkcjonowanie społeczne, a także życie zawodowe.
Sposobem na zahamowanie choroby jest terapia. Terapia może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych lub przez zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Wybór formy leczenia, a w tym przypadku trybu leczenia jest uzależniony do wielu czynników. Obiektywnie należy jednak uznać, że to zamknięte ośrodki leczenia uzależnień uzyskują najlepsze rezultaty terapii. Dlaczego? Jak przebiega leczenie w ośrodku zamkniętym?
Terapia podstawowa i pogłębiona
Detoks trwa od 3 dni. Po tym czasie osoba uzależniona może rozpocząć terapię. Terapia podstawowa ma na celu uświadomić osobie uzależnionej jej problem w kontekście mechanizmów działania nałogu. Uświadomienie problemu i zaakceptowanie otwiera przed uzależnionym drzwi do kolejnego etapu leczenia, w ramach którego terapii poddaje się problemy skojarzone z nałogiem, również te pierwotne względem uzależnienia, a także ewentualne zaburzenia, które na przestrzeni lat miały wpływ na rozwój uzależnienia i wciąż są obecne w życiu uzależnionego (niezależnie czy ma ich świadomość, czy też wpływają na jego zachowanie jako czynniki nieuświadomione).
Terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień jest realizowana w ramach terapii indywidualnej i grupowej. W zależności od placówki można spotkać różne konfiguracje zajęć terapeutycznych. Najkorzystniejsze z perspektywy osoby uzależnionej jest leczenie, w ramach którego uzależniony uczestniczy w terapii indywidualnej z elementami terapii grupowej. Nadmierne skoncentrowanie na terapii grupowej może bowiem utrudnić dotarcie do sedna problemu, a co za tym idzie podłoża choroby alkoholowej, które najczęściej tkwi w psychice pacjenta, jego doświadczeniach, sposobie postrzegania świata czy zinternalizowanych nieprawidłowych wzorcach zachowań.
Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień: Detoks w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach
Warunkiem rozpoczęcia terapii alkoholowej jest abstynencja. Tej osoby uzależnione bardzo często nie są w stanie uzyskać samodzielnie, dlatego zgłaszają się na detoks. Detoks można przeprowadzić w szpitalu, prywatnym ośrodku odwykowym lub – z pomocą wykwalifikowanego zespołu medycznego – w domu.
Celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z toksyn i jego regeneracja przed podjęciem terapii. Prawidłowo przeprowadzony detoks zmniejsza dotkliwość odczuwanych przez pacjenta objawów zespołu abstynencyjnego – tak fizycznych, jak i psychicznych. Dzięki temu wzmacnia pozytywną motywację do zachowania trzeźwości. Decydując się na detoks w ośrodku terapii uzależnień osoba uzależniona może liczyć na pełne wparcie lekarzy, pielęgniarek i psychologów. To bardzo ważne, ponieważ objawy towarzyszące oczyszczaniu organizmu z toksyn będących pochodnymi alkoholu etylowego są naprawdę bardzo dotkliwe. W wielu przypadkach wymagają wdrożenia odpowiednio zbilansowanej farmakoterapii.
Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień posiada rozbudowane zaplecze terapeutyczne. To zespół medyczny, sprzęt medyczny i farmaceutyki, z których można skorzystać niezależnie od pory dnia i nocy. Tak bogate i profesjonalnie przygotowane zaplecze zwiększa szanse na oczyszczenie organizmu, podczas gdy wdrożenie dodatkowych kroplówek i wlewów witaminowych poprawia kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta. Wpływa na jego samopoczucie, odporność i nastawienie.
Leczenie w ośrodku zamkniętym: Na czym polega?
Na wstępie warto podkreślić, iż leczenie w ośrodku zamkniętym jest dobrowolne. Bez uprzedniego ubezwłasnowolnienia nikt nie jest w stanie zmusić osoby uzależnionej do podjęcia terapii w tym konkretnym trybie. Jeśli jednak zdecydujemy się na leczenie w ośrodku zamkniętym musimy pamiętać, że uczestnictwo w terapii jest obowiązkowe.
Terapia w ośrodku zamkniętym jest realizowana w ramach poszczególnych etapów. Ukończenie jednego kwalifikuje osobę uzależnioną do rozpoczęcia kolejnego. Podstawowe etapy, jakie możemy wyróżnić w leczeniu choroby alkoholowej to:
- detoks alkoholowy,
- terapia podstawowa,
- terapia pogłębiona.
Poznaj Nasze terapie, które pozwolą Ci stanąć ponownie na nogi.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji całodobowo.
Działaj już dziś