Pierwsze objawy alkoholizmu

 

 

 

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często nie przyznają się do problemu. Przez cały czas przekonują siebie i innych, że w pełni kontrolują proces spożywania alkoholu i w dowolnie wybranym przez siebie momencie mogą zaprzestać. W praktyce nie mają niestety żadnej kontroli nad piciem, co skutkuje pogarszającym się stanem zdrowia, rozpadem więzi i relacji, nierzadko utratą pracy.

Jak rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia alkoholowego?

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Działanie alkoholu a rozwój choroby alkoholowej

Alkohol jest substancją psychoaktywną. Zapewnia przyjemne doznania i pozwala zapomnieć o trudach dnia codziennego. To czyni go poważnym zagrożeniem. Regularne nadużywanie alkoholu – niezależnie od tego, czy mowa o tzw. mocnych alkoholach czy np. piwie – może powodować liczne problemy. Uzależnienie jest jednym z nich. Aby nie popaść w alkoholizm warto mieć świadomość pierwszych objawów choroby i być wyczulonym na tzw. sygnały ostrzegawcze. 

 

O  uzależnieniu od alkoholu mówi się wówczas, gdy u danej osoby występują przynajmniej trzy objawy z listy objawów choroby alkoholowej. Zanim jednak u osoby uzależnionej rozwiną się owe charakterystyczne objawy, wcześniej zaczynają się pojawiać symptomy ostrzegawcze. Czasami bywają one niespecyficzne, w związku z czym trudno dostrzec na pierwszy rzut oka, że źródłem problemu jest właśnie alkohol.

Przystań

Symptomy ostrzegawcze

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Lista symptomów ostrzegawczych jest długa, a nie wszystkie z nich są tak oczywiste w interpretacji jak mogłoby się wydawać. Dlatego też w wielu przypadkach problem alkoholowy pozostaje niezauważony przez długi czas, co stwarza dogodne warunki do rozwoju choroby i popadania w coraz głębsze uzależnienie. 

Symptomy, których obecność może sugerować problem z nadużywaniem alkoholu i początkowe stadium rozwoju choroby obejmują:


  • systematyczne, codzienne spożywanie napojów zwierających alkohol (ważnym jest to, że nie musi to być tzw. mocny alkohol, do uzależnienia może dojść także na skutek regularnego spożywania piwa), 
  • jednorazowe przyjmowanie płynów zawierających dawkę większą niż 100 gramów alkoholu etylowego,
  • picie w samotności, a także w sytuacjach odczuwania smutku, cierpienia, zmęczenia,
  • zaniedbywanie codziennych zadań i obowiązków z powodu alkoholu lub złego samopoczucia wywołanego wcześniejszym spożyciem alkoholu, 
  • rozpoczynanie dnia od wypicia napoju z choćby niewielką zawartością alkoholu (bardzo często jest to poranne piwo lub piwo wypijane podczas przerwy na lunch), 
  • szukanie okazji do sięgnięcia po alkohol, 
  • picie alkoholu w celu zniwelowania objawów wcześniejszego nadużycia alkoholu (tzw. klinowanie), 
  • problemy z przypomnieniem sobie, co dokładnie działo się poprzedniego dnia po spożyciu alkoholu,
  • kierowanie samochodem, motocyklem w stanie upojenia alkoholowego.

Rozwijające się uzależnienie od alkoholu daje również bardzo charakterystyczne objawy fizyczne. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do pojawienia się wymiotów, biegunki oraz nudności. Osoby nadużywające alkohol mają problemy ze snem, doświadczają nadmiernej potliwości ciała i nadciśnienia tętniczego. Do pozostałych objawów uzależnienia zalicza się również: drżenie mięśni, apatię i utratę apetytu, przyspieszone bicie serca, wysuszenie śluzówek.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!