Czym jest alkoreksja?

Alkohol w połączeniu z zaburzeniami odżywiania to dość poważny problem. Ich zestawienie nazywa się alkoreksja – oficjalnie zaburzenie to nie zostało wpisane na listę chorób, choć stanowi problem szczególnie wśród młodych osób, które niezadowolenie ze swojej wagi niwelują alkoholem.

Czym dokładnie jest alkoreksja, skąd się bierze i jak ją leczyć?

Alkoreksja nie jest chorobą jednostkową – cierpi na nią coraz więcej osób. Często mylona jest z alkoholizmem ze względu na częste sięganie po alkohol oraz z anoreksją oraz bulimią ponieważ jej efektem jest utrata wagi. Jest to jednak przypadek złożony, który wymaga odpowiedniej terapii psychologicznej.

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Alkoreksja – co to jest?

Alkoreksja to zaburzenie odżywiania, podobnie jak anoreksja czy bulimia. Mimo, że choroba ma równie ogromne skutki dla naszego zdrowia jak wspomniane dwa zaburzenia, nie jest ona oficjalnie wpisana na listę chorób. Utrudnia to wprowadzenie prawidłowego leczenia oraz diagnozę, co niesie za sobą poważne konsekwencje dla osób dotkniętych zaburzeniem.

Alkoreksję w skrócie można określić zaburzeniem, w którym alkohol zastępuje główne i ważne posiłki. Powody mogą być różne – uzależnienie od alkoholu, które wymusza rezygnację z jedzenia na rzecz kupna używek, ale też i chęć zrzucenia wagi, co w przekonaniu wielu osób ułatwia właśnie alkohol.

Przystań

Kogo może dotknąć alkoreksja?

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Alkoreksja nie zna płci, ani wieku. Statystycznie cierpi jednak na nią więcej kobiet – jest to związane ze szkodliwym promowaniem trendów urodowych. Młode kobiety w pogoni za wymarzoną sylwetką rezygnują z posiłków zastępując je alkoholem. Zachodzi tu również znane z innych zaburzeń odżywiania liczenie kalorii – ponieważ alkohol nie jest ich pozbawiony, kalorie odliczane są od głównego posiłku co nierzadko skutkuje rezygnacją z niego.

Wyniki badań i obserwacji wskazują również, że choroba dotyka też konkretną grupę – studentów. Związane jest to z dość specyficznym trybem życia, czyli imprezami oraz gorszym dostępem do jedzenia, z którego rezygnuje się na korzyść używek.

Alkoreksja – przyczyny

Jak większość zaburzeń odżywiania, tak i alkoreksja swoje podłoże ma przede wszystkim w problemach z samooceną. Większość osób zmagających się z tym schorzeniem posiada niskie poczucie własnej wartości – problemem jest zbyt duża waga, która nigdy nie jest wystarczająco dobra.

Na zaburzenia odżywiania mogą też wpływać problemy z przemocą, ale też samoakceptacją, konflikty. Dlatego też zaburzenie każdorazowo należy konsultować, aby ustalić dokładną genezę i wdrożyć właściwą terapię.

Jak leczyć alkoreksję?

Alkoreksja jest chorobą, którą można leczyć. Robi się to dwutorowo – przede wszystkim wdraża się terapię antyalkoholową, dzięki której pacjent może odzyskać równowagę. Do wprowadzenia terapii ważna jest diagnoza poznawcza, czyli znalezienie źródła problemu. Drugi nie mniej istotnym etapem leczenia jest przywrócenie zdrowia fizycznego, czyli wprowadzenie zdrowych i zbilansowanych posiłków, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania, w którym posiłki zastępowane są alkoholem. Podobnie, jak pokrewne schorzenia, jest ona niezwykle szkodliwa i może prowadzić do utraty życia. Aby skutecznie ją leczyć niezbędne jest poznanie przyczyn, a także przywrócenie właściwej masy ciała.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!