Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

Mówiąc o długości trwania leczenia alkoholizmu każdorazowo odnosimy się do okresu trwania poszczególnych form pracy terapeutycznej. Wynika to z dwóch czynników:

  • na obecny stan wiedzy i zrozumienia omawianej jednostki chorobowej choroba alkoholowa jest nieuleczalna, w związku z czym nie możemy mówić o jej leczeniu, a wyłącznie jej zatrzymaniu/zahamowaniu;
  • ukończenie terapii nie jest jednoznaczne z zatrzymaniem procesu chorobowego, jako choroba przewlekła uzależnienie nawraca, co w wielu przypadkach prowadzi do sytuacji, w której nawet długie okresy abstynencji są przerywane ciągami alkoholowymi.

Ile w takim razie trwa leczenie? W poniższym artykule skupimy się na poszczególnych składowych terapii oraz różnych jej formach. 

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Ile trwa detoks alkoholowy?

Przeciętnie organizm pozbywa się pozostałości alkoholu z krwioobiegu po 8 godzinach od jego wypicia. Jednakże u osób uzależnionych proces ten może trwać znacznie dłużej. Kilkutygodniowe czy nawet kilkudniowe ciągi alkoholowe skutkują zaburzeniem równowagi gospodarki jonowo-elektrolitowej, wypłukaniem z organizmu witamin,  mikro- i makroelementów. 

Jednocześnie w trakcie nieustannego picia, w organizmie odkładają się toksyny będące pochodną alkoholu etylowego. Zgodnie z definicją przyjętą przez Narodowy Fundusz Zdrowia detoks alkoholowy może trwać od 7 do 10 dni. W tym czasie organizm osoby uzależnionej jest wpierany w walce z toksynami i nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego. Służą temu kroplówki, wlewy witaminowe, a w uzasadnionych przypadkach także farmaceutyki. 

Przystań

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym?

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym pozwala na korzystanie z pomocy specjalistów i jednoczesne przebywanie w domu. Bardzo często decyzja o podjęciu leczenia ambulatoryjnego jest podyktowana względami zawodowymi i/lub finansowymi. Leczenie ambulatoryjne jest odpowiednio tańsze niż pobyt w zakładzie odwykowym. 

 

Leczenie w trybie ambulatoryjnym trwa długo. Ośrodki prowadzą spotkania trwające od 6 do nawet 12 miesięcy. Zazwyczaj mają one miejsce od 4 do 10 razy w miesiącu, przy czym pojedyncze spotkania trwają nie krócej niż godzinę. Czas trwania terapii w trybie ambulatoryjnym jest podyktowany jej specyfiką. 

Terapia odbywa się w normalnych warunkach życia osoby uzależnionej, w związku z czym każdego dnia pacjent sprawdza swoją silną wolę i motywację do zachowania trzeźwości, z drugiej strony po zakończeniu leczenia nie doznaje szoku wywołanego zmianą otoczenia i powrotu do miejsc/sytuacji, które dawniej kojarzone były z piciem.

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu w trybie zamkniętym?

Leczenie osób uzależnionych od alkoholu w trybie zamkniętym trwa zazwyczaj od 3 do nawet 6 miesięcy. Czas trwania terapii jest uzależniony od stopnia uzależnienia i potrzeb pacjentów. W ramach terapii zamkniętej ośrodki najpierw prowadzą profesjonalne odtruwanie pacjentów (detoks), którzy są następnie kierowani na terapię indywidualną i grupową. 

Krótszy czas trwania terapii w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień jest podyktowany przede wszystkim możliwością bardziej intensywnej pracy z uzależnionym. Chorzy w trakcie terapii zazwyczaj pracują z terapeutami przez 8 godzin dziennie.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!