Mówiąc o długości trwania leczenia alkoholizmu każdorazowo odnosimy się do okresu trwania poszczególnych form pracy terapeutycznej. Wynika to z dwóch czynników:
Ile w takim razie trwa leczenie? W poniższym artykule skupimy się na poszczególnych składowych terapii oraz różnych jej formach.
Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Przeciętnie organizm pozbywa się pozostałości alkoholu z krwioobiegu po 8 godzinach od jego wypicia. Jednakże u osób uzależnionych proces ten może trwać znacznie dłużej. Kilkutygodniowe czy nawet kilkudniowe ciągi alkoholowe skutkują zaburzeniem równowagi gospodarki jonowo-elektrolitowej, wypłukaniem z organizmu witamin, mikro- i makroelementów.
Jednocześnie w trakcie nieustannego picia, w organizmie odkładają się toksyny będące pochodną alkoholu etylowego. Zgodnie z definicją przyjętą przez Narodowy Fundusz Zdrowia detoks alkoholowy może trwać od 7 do 10 dni. W tym czasie organizm osoby uzależnionej jest wpierany w walce z toksynami i nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego. Służą temu kroplówki, wlewy witaminowe, a w uzasadnionych przypadkach także farmaceutyki.
Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!
Leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym pozwala na korzystanie z pomocy specjalistów i jednoczesne przebywanie w domu. Bardzo często decyzja o podjęciu leczenia ambulatoryjnego jest podyktowana względami zawodowymi i/lub finansowymi. Leczenie ambulatoryjne jest odpowiednio tańsze niż pobyt w zakładzie odwykowym.
Leczenie w trybie ambulatoryjnym trwa długo. Ośrodki prowadzą spotkania trwające od 6 do nawet 12 miesięcy. Zazwyczaj mają one miejsce od 4 do 10 razy w miesiącu, przy czym pojedyncze spotkania trwają nie krócej niż godzinę. Czas trwania terapii w trybie ambulatoryjnym jest podyktowany jej specyfiką.
Terapia odbywa się w normalnych warunkach życia osoby uzależnionej, w związku z czym każdego dnia pacjent sprawdza swoją silną wolę i motywację do zachowania trzeźwości, z drugiej strony po zakończeniu leczenia nie doznaje szoku wywołanego zmianą otoczenia i powrotu do miejsc/sytuacji, które dawniej kojarzone były z piciem.
Leczenie osób uzależnionych od alkoholu w trybie zamkniętym trwa zazwyczaj od 3 do nawet 6 miesięcy. Czas trwania terapii jest uzależniony od stopnia uzależnienia i potrzeb pacjentów. W ramach terapii zamkniętej ośrodki najpierw prowadzą profesjonalne odtruwanie pacjentów, którzy są następnie kierowani na terapię indywidualną i grupową.
Krótszy czas trwania terapii w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień jest podyktowany przede wszystkim możliwością bardziej intensywnej pracy z uzależnionym. Chorzy w trakcie terapii zazwyczaj pracują z terapeutami przez 8 godzin dziennie.
Zapraszamy do zapoznania się także z naszą terapią alkoholową w Warszawie.
Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.
Pomożemy także i Tobie!