Alkohol jest powszechnie spożywaną substancją psychoaktywną, ale nadmierna konsumpcja może prowadzić do zatrucia alkoholem, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto znać objawy zatrucia alkoholowego, aby w razie potrzeby jak najszybciej zgłosić się po pomoc dla siebie lub osoby z otoczenia.
Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Choć picie alkoholu jest społecznie akceptowalne, zdarza się, że dana osoba wypije tak duże ilości alkoholu, że jej organizm nie nadąża z trawieniem substancji, przez co może dojść do objawów zatrucia alkoholowego. W Polsce najczęściej dochodzi do zatruć alkoholem etylowym, czyli takim, który znajduje się w napojach alkoholowych przeznaczonych do spożycia.
Uwaga: Kupowanie alkoholu z niepewnego źródła może doprowadzić do zatrucia alkoholem metylowym, który jest dużo bardziej toksyczny. Już spożycie 30 ml tego rodzaju alkoholu może okazać się śmiertelne, dlatego należy udać się do szpitala nawet przy wypiciu niewielkich ilości lub podejrzenia spożycia alkoholu metylowego.
Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!
Zatrucie alkoholem etylowym można podzielić na kilka stopni:
Do zatrucia alkoholem etylowym dochodzi najczęściej po wypiciu dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Dawka śmiertelna przy spożyciu jednorazowym wynosi ok. 300 ml (jest to ok.0,7 czystej wódki). Czas i stopień zatrucia może być inny w zależności od masy ciała, wieku i ogólnego stanu organizmu. Zgon w wyniku przedawkowania alkoholu wynika najczęściej ze śpiączki alkoholowej, wychłodzenia organizmu lub zachłyśnięcia się wymiotami.
Objawy zatrucia alkoholowego początkowo mogą być bardzo podobne do kaca lub upojenia alkoholowego, jednak zatrucie to stan zagrożenia życia, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Kac i upojenie alkoholowe stanowią naturalne reakcje związane ze spożyciem alkoholu, jednak nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jeżeli jednak zauważysz u osoby po spożyciu alkoholu poważniejsze symptomy, takie jak problemy z oddychaniem, brak reakcji na bodźce, dziwne zachowanie czy brak kontroli nad zachowaniem, warto zadzwonić po pomoc. W przeciwieństwie do kaca, leczenie zatrucia alkoholowego powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. Jeżeli od zatrucia minęło niedużo czasu, lekarze mogą wykonać płukanie żołądka. W sytuacjach skrajnych stosuje się hemodializę, która może pomóc oczyścić krew z substancji toksycznych.
Znajomość objawów zatrucia alkoholem jest kluczowa dla szybkiego i skutecznego działania w przypadku wystąpienia problemów. Warto zdawać sobie sprawę z indywidualnych limitów spożycia alkoholu oraz szukać pomocy, gdy zachowanie innych wskazuje na zatrucie. Zapoznaj się z naszą ofertą detoksu alkoholowego!
Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.
Pomożemy także i Tobie!