Jak jest różnica między pijakiem a alkoholikiem?
Wielokrotnie osobę nadużywającą alkoholu nazywa się mianem pijaka. Taka forma wyrażania się o osobie, która często przebywa pod wpływem napojów wysokoprocentowych, kojarzy się z kimś, kto dużo pije, ale robi to dla przyjemności, a niechlujny styl życia stanowi świadomy wybór.
Alkoholik natomiast to osoba, która ma większy problem i pije, bo musi, a nie dlatego, że chce. Czy faktycznie na tym polegają różnice pomiędzy pijakiem a alkoholikiem? Zobaczmy, jak można rozróżnić te dwa pojęcia.
Pijak a alkoholik – cechy wspólne
Cechą wspólną pijaka i alkoholika jest nadużywanie alkoholu, jednak w tym pierwszym przypadku faktycznie bywa tak, że dana osoba pije dla przyjemności bez konieczności bycia uzależnioną. Możemy powiedzieć pijak o osobie, która zdaje sobie sprawę, w jakim stopniu alkohol szkodzi, ale świadomie wybiera taki styl życia, przy czym nie wykazuje jasnych objawów alkoholizmu i posiada (przynajmniej w pewnym stopniu) kontrolę nad piciem. Pijak może wytrwać w decyzji abstynencji nawet przez kilka miesięcy bez większych problemów, przy czym dla alkoholika taka decyzja wiąże się już z wieloma konsekwencjami fizycznymi i psychicznymi.
Już samo dostrzeżenie problemu przez uzależnionego stanowi duży krok w kierunku wyzdrowienia. Niestety stereotypy i wykluczanie społeczne alkoholików w otoczeniu sprawia, że dla wielu osób pójście na terapię wiąże się ze zbyt dużym stresem emocjonalnym, dlatego starają się wziąć sprawę w swoje ręce i samodzielnie wyjść z nałogu. Chęć wyleczenia się z choroby alkoholowej świadczy o dużej motywacji, jednak na pewno nie będzie łatwe i większość osób nie potrafi sprostać takiemu wyzwaniu bez pomocy.
Kim jest alkoholik?
Termin „alkoholik” odnosi się do osoby, która cierpi na alkoholizm. Alkoholizm jest chorobą charakteryzującą się uzależnieniem psychicznym i fizycznym od alkoholu. Osoba uzależniona od alkoholu często nie potrafi kontrolować spożycia, doświadcza silnego pragnienia alkoholu i ma trudności z funkcjonowaniem bez niego. Alkoholizm jest stanem chronicznym, który wpływa zarówno na ciało, jak i umysł jednostki.
Osoba uzależniona zmaga się z silną potrzebą picia, którą w trudnych sytuacjach bardzo trudno jest zastąpić czymś innym. Osoby z chorobą alkoholową często popadają w poważne problemy w życiu zawodowym i rodzinnym. Zdarza się, że intensywne myślenie o alkoholu, a nawet popijanie w trakcie pracy prowadzi do wykluczenia zawodowego. Dochodzi do konfliktów w rodzinie oraz wykluczenia społecznego. Na pewnym etapie alkoholik traci kontrolę nad piciem i pojawiają się u niego fizyczne symptomy uzależnienia, takie jak luki w pamięci (tzw. palimpsesty, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu), objawy odstawienne w okresach abstynencji (drgawki, mdłości, spadek koncentracji).
Pijak a alkoholik – najważniejsze różnice
Należy jednak zauważyć, że samodzielna walka z alkoholizmem ma swoje ograniczenia. Choroba ta często wymaga specjalistycznego leczenia, a próby samodzielnego odstawienia alkoholu mogą prowadzić do objawów odstawienia i powikłań zdrowotnych. Statystyki pokazują, że większe szanse na wyzdrowienie mają chorzy, którzy poddają się profesjonalnej terapii w ośrodku uzależnień.
Najważniejszą różnicą pomiędzy pijakiem a alkoholikiem jest fakt, że każdy alkoholik jest osobą uzależnioną, natomiast pijak, pomimo spożywania dużych ilości napojów wysokoprocentowych, nie musi wykazywać objawów uzależnienia.
Pijak zazwyczaj spożywa duże ilości alkoholu tylko w określonych sytuacjach, np. na imprezach doprowadza się do stanu tzw. zgonu, jednak może normalnie funkcjonować i nie czuje stałej usilnej potrzeby sięgania po alkohol. U alkoholika ta potrzeba jest na tyle duża, że pije alkohol w samotności, zazwyczaj codziennie i trudno mu się powstrzymać od picia nawet podczas choroby i zażywania leków. Warto nadmienić, że alkoholizm to choroba, a pijaństwo jest stanem behawioralnym. Choć oba przypadki można leczyć terapeutycznie, to u alkoholika specjalistyczna pomoc jest dużo bardziej potrzebna. Zapoznaj się z naszą ofertą detoksu dla alkoholików!
Działaj już dziś