Alkoholik a pijak – jaka jest różnica?

 

 

Wielokrotnie osobę nadużywającą alkoholu nazywa się mianem pijaka. Taka forma wyrażania się o osobie, która często przebywa pod wpływem napojów wysokoprocentowych, kojarzy się z kimś, kto dużo pije, ale robi to dla przyjemności, a niechlujny styl życia stanowi świadomy wybór. Alkoholik natomiast to osoba, która ma większy problem i pije, bo musi, a nie dlatego, że chce. Czy faktycznie na tym polegają różnice pomiędzy pijakiem a alkoholikiem? Zobaczmy, jak można rozróżnić te dwa pojęcia.

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Pijak a alkoholik – cechy wspólne

Cechą wspólną pijaka i alkoholika jest nadużywanie alkoholu, jednak w tym pierwszym przypadku faktycznie bywa tak, że dana osoba pije dla przyjemności bez konieczności bycia uzależnioną. Możemy powiedzieć pijak o osobie, która zdaje sobie sprawę, w jakim stopniu alkohol szkodzi, ale świadomie wybiera taki styl życia, przy czym nie wykazuje jasnych objawów alkoholizmu i posiada (przynajmniej w pewnym stopniu) kontrolę nad piciem. Pijak może wytrwać w decyzji abstynencji nawet przez kilka miesięcy bez większych problemów, przy czym dla alkoholika taka decyzja wiąże się już z wieloma konsekwencjami fizycznymi i psychicznymi.

Już samo dostrzeżenie problemu przez uzależnionego stanowi duży krok w kierunku wyzdrowienia. Niestety stereotypy i wykluczanie społeczne alkoholików w otoczeniu sprawia, że dla wielu osób pójście na terapię wiąże się ze zbyt dużym stresem emocjonalnym, dlatego starają się wziąć sprawę w swoje ręce i samodzielnie wyjść z nałogu. Chęć wyleczenia się z choroby alkoholowej świadczy o dużej motywacji, jednak na pewno nie będzie łatwe i większość osób nie potrafi sprostać takiemu wyzwaniu bez pomocy.

Przystań

Kim jest alkoholik?

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Termin „alkoholik” odnosi się do osoby, która cierpi na alkoholizm. Alkoholizm jest chorobą charakteryzującą się uzależnieniem psychicznym i fizycznym od alkoholu. Osoba uzależniona od alkoholu często nie potrafi kontrolować spożycia, doświadcza silnego pragnienia alkoholu i ma trudności z funkcjonowaniem bez niego. Alkoholizm jest stanem chronicznym, który wpływa zarówno na ciało, jak i umysł jednostki.

Osoba uzależniona zmaga się z silną potrzebą picia, którą w trudnych sytuacjach bardzo trudno jest zastąpić czymś innym. Osoby z chorobą alkoholową często popadają w poważne problemy w życiu zawodowym i rodzinnym. Zdarza się, że intensywne myślenie o alkoholu, a nawet popijanie w trakcie pracy prowadzi do wykluczenia zawodowego. Dochodzi do konfliktów w rodzinie oraz wykluczenia społecznego. Na pewnym etapie alkoholik traci kontrolę nad piciem i pojawiają się u niego fizyczne symptomy uzależnienia, takie jak luki w pamięci (tzw. palimpsesty, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu), objawy odstawienne w okresach abstynencji (drgawki, mdłości, spadek koncentracji).

Pijak a alkoholik – najważniejsze różnice

Należy jednak zauważyć, że samodzielna walka z alkoholizmem ma swoje ograniczenia. Choroba ta często wymaga specjalistycznego leczenia, a próby samodzielnego odstawienia alkoholu mogą prowadzić do objawów odstawienia i powikłań zdrowotnych. Statystyki pokazują, że większe szanse na wyzdrowienie mają chorzy, którzy poddają się profesjonalnej terapii w ośrodku uzależnień.

Najważniejszą różnicą pomiędzy pijakiem a alkoholikiem jest fakt, że każdy alkoholik jest osobą uzależnioną, natomiast pijak, pomimo spożywania dużych ilości napojów wysokoprocentowych, nie musi wykazywać objawów uzależnienia.

Pijak zazwyczaj spożywa duże ilości alkoholu tylko w określonych sytuacjach, np. na imprezach doprowadza się do stanu tzw. zgonu, jednak może normalnie funkcjonować i nie czuje stałej usilnej potrzeby sięgania po alkohol. U alkoholika ta potrzeba jest na tyle duża, że pije alkohol w samotności, zazwyczaj codziennie i trudno mu się powstrzymać od picia nawet podczas choroby i zażywania leków. Warto nadmienić, że alkoholizm to choroba, a pijaństwo jest stanem behawioralnym. Choć oba przypadki można leczyć terapeutycznie, to u alkoholika specjalistyczna pomoc jest dużo bardziej potrzebna. Zapoznaj się z naszą ofertą detoksu dla alkoholików!

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!