Jak wybrać ośrodek uzależnień?

 

 

Chęć rozpoczęcia walki z uzależnieniem to pierwszy krok do sukcesu. Decyzja o terapii to jednak nie wszystko. Jeżeli zależy nam na otrzymaniu profesjonalnej pomocy, musimy wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień. Zobaczmy, czym warto się kierować podczas wyboru centrum odwykowego.

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ośrodka leczenia uzależnień?

Leczenia uzależnienia w specjalistycznym ośrodku to najskuteczniejsza metoda walki z nałogiem. Jeżeli spojrzeć na rankingi, można zauważyć, że najlepszą opinią wśród terapeutów cieszą się ośrodki odwykowe zamknięte, oferujące terapię stacjonarną. Podczas takiego leczenia osoba chora otrzymuje pełną opiekę i może liczyć na to, że jej postępy będą systematycznie monitorowane. Co więcej, w ośrodkach zamkniętych jest lepsza kontrola nad dostępem do środków uzależniających, a to znacznie zmniejsza ryzyko, że osoba na odwyku sięgnie po alkohol czy środki psychoaktywne. Terapia stacjonarna w ośrodku zamkniętym wykazuje wyższą skuteczność, niż pozostałe formy leczenia. Oczywiście trzeba jeszcze wybrać dobry ośrodek terapii uzależnień. Poniżej przedstawiamy, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru placówki odwykowej.

Przystań

Ośrodek leczenia uzależnień państwowy czy prywatny?

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Osoba chora ma do wyboru terapię w ośrodku państwowym finansowanym (przynajmniej w części) z funduszu NFZ oraz ośrodek prywatny. Ta pierwsza opcja jest tańsza, jednak przyjęcie na leczenie wymaga uzyskania skierowania wystawionego przez odpowiedniego specjalistę. Co więcej, w większości ośrodków państwowych czas oczekiwania na terapię jest dość długi, co nie zawsze jest korzystne dla motywacji pacjenta. W ośrodkach prywatnych osoby, które zgłoszą się na terapię, przyjmowane są praktycznie od razu. Co więcej, w takich placówkach rzadko zdarza się, że brakuje miejsc lub ośrodek jest przepełniony, co daje większe możliwości przygotowania indywidualnej terapii uzależnień dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Oferowane formy terapii

Większość ośrodków uzależnień koncentruje się przede wszystkim na terapii grupowej, z elementami terapii indywidualnej. Niestety nie dla każdego będzie to korzystna forma leczenia. Osoby, które preferują spersonalizowane formy terapii, powinny poszukać placówki, która działa na odwrót, czyli jest skupiona na terapii indywidualnej z elementami terapii grupowej. Taki model leczenia oferuje ośrodek leczenia uzależnień Przystań. Warto również sprawdzić, czy wybrane centrum odwykowe oferuje terapię ambulatoryjną mającą na celu wsparcie regeneracji podczas detoksu i zredukowanie intensywności objawów odstawienia substancji uzależniającej.

Lokalizacja i warunki pobytu

Dla skuteczności leczenia ważne jest skupienie na terapii osoby chorej. Ośrodek zlokalizowany w zacisznym miejscu, z dala od miejskich hałasów, zapewnia pensjonariuszom możliwość odpoczynku i zrelaksowania się, co może wpłynąć na efektywność całego procesu leczenia. 

Kwalifikacja pracowników

Dobry ośrodek leczenia uzależnień powinien zapewniać wsparcie wykwalifikowanej i doświadczonej kadry pracowniczej, i profesjonalną opiekę na każdym etapie terapii.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!