Czy alkoholizm jest dziedziczny?

 

 

Wiele osób wychowując się w rodzinie dysfunkcyjnej zastanawia się, czy również może mieć problemy z alkoholem.

Czy alkoholizm jest dziedziczny? Czy będąc dzieckiem lub wnukiem alkoholika jesteśmy zatem skazani na powielanie tego schematu?

Alkoholizm jest złożoną chorobą, na którą wpływ ma wiele czynników. To nie tylko geny czy sposób wychowania, ale również indywidualne cechy oraz środowisko, w jakim przebywamy. Jedne osoby są znacznie bardziej podatne na używki, podczas gdy drudzy są na nie całkowicie obojętni. A jak wpływają na to nasze geny?

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Czy mogę odziedziczyć alkoholizm?

Naukowcy przeprowadzali badania, aby sprawdzić czy alkoholizm jest dziedziczny. Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, alkoholizm jest dziedziczny. Odpowiadają za to poszczególne geny, które dziedziczymy po swoich rodzicach. Nie oznacza to jednak, że sami również musi zmagać się z tą chorobą.

Geny po obojgu rodziców, choć decydują o naszym wyglądzie, nie muszą oznaczać, że jedna z chorób która dotyczy członków naszej rodziny dotknie również i nas. Oznacza to, że szanse na zachorowanie są znacznie wyższe niż w przypadku innych osób, ale nie są jednocześnie pewnikiem, szczególnie że na uzależnienie od alkoholu większe znaczenie mają czynniki środowiskowe.

Przystań

Co oznaczają czynniki środowiskowe w przypadku uzależnienia?

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Pomimo dziedziczności alkoholizmu, dużo większe znaczenie dla zachorowania ma to, w jakim domu się wychowywaliśmy. A zatem, jeśli dorastamy w domu dysfunkcyjnym, czerpiemy z niego pewne wzorce, które utrudniają nam relacje z innymi i często są przeszkodą w nawiązaniu relacji z partnerem.

Takie osoby nazywa się DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Takie osoby są aż kilkukrotnie mocniej narażone na to, aby w przyszłości samemu zmagać się z chorobą alkoholową, ale nie oznacza to, że tak się stanie. Ważna w tym przypadku jest także terapia DDA, która pomaga zrozumieć złożoność problemu oraz wspiera w zapobieganiu nadmiernemu spożyciu alkoholu.

Kto może zostać alkoholikiem?

Z chorobą alkoholową może zmierzyć się każdy. Alkoholizm dotyka zarówno młodych, jak i starszych ludzi. O ile problemy w domu rodzinnym należą do jednych z czynników, podobnie jak geny, duże znaczenie ma także środowisko w którym przebywamy – znajomi ze szkoły czy pracy.

Na nadmierne spożycie alkoholu narażone są także osoby, które:

  • mają niską samoocenę;
  • nie radzą sobie z krytyką;
  • nie mają pewności siebie.

Choć alkoholizm jest dziedziny, nie oznacza to że każda osoba z rodziny dysfunkcyjnej będzie alkoholikiem. Wiedząc jednak, że takie ryzyko istnieje warto rozważnie sięgać po używki, a w przypadku utraty kontroli – skonsultować się z terapeutą.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!