Jak rozpoznać alkoholika? Typowe zachowania

Alkoholizm to choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych, społecznych i rodzinnych. Rozpoznanie alkoholika może być trudne, ponieważ osoby uzależnione często ukrywają swoje problemy lub minimalizują ich znaczenie. Niemniej jednak istnieją pewne typowe zachowania, które mogą wskazywać na obecność problemu z alkoholem. Zobaczmy, na co zwracać uwagę, jeżeli podejrzewamy któregoś z członków rodziny lub bliskich nam osób o nadużywanie alkoholu.

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Nadmierne spożycie alkoholu

 

Jednym z oczywistych objawów uzależnienia od alkoholu, jest nadmierne i częste spożywanie alkoholu. Jeżeli zauważysz, że za każdym razem, gdy rozmawiasz z bliską osobą, jest ona pod wpływem napojów procentowych, może to znaczyć o poważnym problemie. Zachowanie alkoholika często widać także podczas zakrapianych imprez. Osoba uzależniona nie będzie wtedy stronić od napojów wyskokowych i często wypije więcej niż pozostałe osoby. Takie zachowania mogą zdarzyć się sporadycznie także u osób zdrowych, jednak jeżeli każda impreza kończy się tzw. zgonem, jest to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Zaprzeczanie i bagatelizowanie problemu

 

Osobom uzależnionym często trudno jest przyznać się do tego, że mają problem z alkoholem. Można to zauważyć podczas konfrontacji z daną osobą (gdy będzie ona zaprzeczać uzależnieniu) lub całkowitym unikaniu rozmów na ten temat przez chorego.

 

Otaczanie się osobami pijącymi

 

Osoby uzależnione od alkoholu szukają okazji do picia, dlatego chętnie otaczają się osobami pijącymi, aby mieć wymówkę do spożywania alkoholu. W takim środowisku bardzo łatwo jest powiedzieć, że „przecież wszyscy piją, to ja też mogę”, co stanowi część bagatelizowania problemu i unikania prawdy.

Ukrywanie picia

Jednym z objawów alkoholizmu, jest ukrywanie częstego picia przed osobami bliskimi. Jeżeli nie ma okazji do napicia się ze znajomymi, osoba uzależniona pije w samotności, jednak często nie przyznaje się do tego rodzinie i przyjaciołom. Można zauważyć podejrzane zachowania, sugerujące na spożywanie alkoholu np. w miejscu pracy (często w łazience lub odosobnionym pomieszczeniu), w domu (w ukryciu, np. zamykając się w sypialni przed domownikami). Często osoby uzależnione kłamią na temat ilości spożytego alkoholu.

 

Zmiany w wyglądzie i zachowaniu

Postępująca choroba alkoholowa często prowadzi do zmian wyglądzie, takich jak niechlujny wygląd, zaczerwienienie i opuchnięcie twarzy. Wielokrotnie zdarzają się również zmiany w zachowaniu, np. nagła agresja, drażliwość, depresja czy apatia.

 

Unikanie odpowiedzialności

Osoby uzależnione często unikają odpowiedzialności za swoje zachowanie i konsekwencje swojego picia. Mogą winić innych za swoje problemy lub unikać konfrontacji z rzeczywistością.

Skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga chęci i motywacji ze strony chorego. Zauważenie zachowań typowych dla alkoholika to tylko pierwszy krok do rozwiązania problemu. Głównym punktem podjęcia terapii jest decyzja samego chorego o próbie wyjścia z nałogu.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!