Leczenia alkoholizmu
Alkoholizm to postępująca choroba, która powoli wyniszcza organizm, a nieleczona może nawet prowadzić do śmierci. Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na organizm człowieka, powodując spowolnienie funkcji układu nerwowego oraz inne objawy fizyczne i psychiczne.
Większość osób uzależnionych zauważa także niekorzystne skutki nałogu w zakresie społecznym i socjalnym. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia, które daje szansę na powrót do normalnego funkcjonowania. Zobaczmy, jakie są metody leczenia alkoholizmu.
Terapia alkoholowa: krok 1: detoks alkoholowy
Warunkiem podjęcia leczenia jest abstynencja, która wiąże się najczęściej ze świadomym podjęciem decyzji o wyjściu z nałogu. Na terapię mogą zgłosić się osoby, którym zależy na tym, aby przestać nadużywać alkoholu i powrócić do normalnego funkcjonowania. Pierwszym krokiem w terapii jest detoks alkoholowy, którego zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. Dopiero po tym etapie chory może podjąć tzw. terapię właściwą. Podczas detoksu często stosuje się wlewy witaminowe, mające na celu uzupełnienie ważnych składników odżywczych, co może przyczynić się do zmniejszenia objawów abstynencyjnych i wzmocnić motywację do zachowania trzeźwości.
Detoks alkoholowy trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni i ma na celu przerwanie ciągu alkoholowego. Odtrucie polega na usuwaniu z organizmu toksyn i uzupełnianiu płynów oraz witamin i minerałów. Oprócz wlewów witaminowych, podczas detoksu specjaliści mogą podawać pacjentom także środki przeciwbólowe, uspokajające i nasenne. Leczenie farmakologiczne ma na celu zmniejszyć objawy odstawienne i poprawić samopoczucie chorego.
Odwyk alkoholowy – terapia właściwa
Odwyk alkoholowy polega przede wszystkim na terapii pod okiem wykwalifikowanych terapeutów. Najlepsze efekty zapewnia terapia w ośrodku zamkniętym, czyli taka, podczas której chory pozostaje w ośrodku przez cały okres terapii. Najczęściej stosuje się terapię zamkniętą czterotygodniową indywidualną i grupową, podczas której chory uczestniczy w zajęciach z terapeutą, w trakcie których przeprowadzane są określone metody leczenia.
Jednym z elementów terapii właściwej jest trening asertywności, umiejętności społecznych oraz behawioralnych. Oprócz terapii poznawczo-behawioralnej, specjaliści mogą wprowadzić w procesie leczenia także inne techniki, takie jak:
- medytację i techniki relaksacyjne;
- treningi TZA-ART (kontrolowanie złości);
- treningi opisywania i analizy emocji.
Niezbędna wiedza
Podczas terapii uzależniony uzyskuje również odpowiednią wiedzę na temat nałogu oraz jego szkodliwości. W trakcie terapii specjalista może skierować chorego na spotkania grupowe, na których wykonuje się zajęcia rozwijające umiejętności społeczne i kształtujące pokonywanie trudności bez sięgania po alkohol.
Leczenie alkoholizmu polega przede wszystkim na terapii indywidualnej i grupowej, jednak, aby do niej przystąpić, chorzy musi najpierw przejść przez detoks alkoholowy, który stanowi jeden z najważniejszych punktów terapii, i często bywa także najtrudniejszy.
Działaj już dziś