DDA — czym jest? Przyczyny, Objawy, Leczenie

Syndrom DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików to termin definiujący osoby, które dorastały w otoczeniu osób nadużywających alkoholu i u których występują związane z tym utrwalone schematy działania. Często zdarza się tak, że dziecko, które dorastało z rodzicami lub jednym rodzicem zmagającym się z chorobą alkoholową, napotyka problemy w życiu dorosłym. Jakie są objawy DDA i jak można pomóc osobom cierpiącym na to zaburzenie?

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Najczęstsze przyczyny występowania syndromu DDA

Syndrom DDA odnosi się do osób, które dorastały przynajmniej z jednym rodzicem cierpiącym na chorobę alkoholową, przez co często musiały zmagać się z odpowiedzialnością za cały dom i nieprzewidywalnością zachowań osób dorosłych. Główną przyczyną występowania syndromu DDA jest znaczna ilość traumatycznych przeżyć oraz przewlekły stres, który towarzyszyły danej osobie w dzieciństwie. Dzieci alkoholików często nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb lub same muszą dbać o to, aby je zaspokajać, co z kolei wiąże się z poczuciem opuszczenia i odrzucenia. U dzieci z rodzin, w których wystąpiła choroba alkoholowa, często pojawiają się zaniedbania rozwojowe i brak wspólnych wartości. Warto wspomnieć, że w takich rodzinach często występują także przemoc i nadużycia seksualne, co potęguje traumę i może prowadzić do problemów z nawiązywaniem więzi w przyszłości.

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Jakie są objawy DDA?

Do najczęstszych objawów syndromu DDA zaliczamy:

 • niską samoocenę i niskie poczucie własnej wartości;
 • nieufność i rezerwę w relacjach z innymi;
 • maniakalną potrzebę kontroli;
 • nieustanne poczucie osamotnienia i poczucia winy;
 • ciągłą potrzebę bliskości przy jednoczesnym lęku przed bliskością;
 • strach przed odrzuceniem;
 • poczucie ciągłej odpowiedzialności za wszystko i wszystkich;
 • uczucie wstydu;
 • nadmierny perfekcjonizm i opiekuńczość;
 • problemy z rozpoznawaniem i zaspokajaniem własnych potrzeb;
 • trudności w wyrażaniu uczuć i własnego zdania.

Jak wygląda terapia dla osób z DDA?

Na terapię dla osób z DDA najczęściej trafiają osoby, u których syndrom powoduje poważne zaburzenia codziennego funkcjonowania. Dorosłe Dzieci Alkoholików często zmagają się z depresją lub mają problemy w nawiązywaniu więzi społecznych. Często pojawiają się u nich także poważne stany lękowe oraz inne zaburzenia mogące wymagać profesjonalnej terapii.

Podstawowym założeniem, prowadzącym do rozpoczęcia terapii dla osób z syndromem DDA jest szczera chęć poddania się leczeniu i gotowość do otwarcia przed terapeutą. Celem terapii jest natomiast udzielenie osobie potrzebującej odpowiedniego wsparcia, które ma prowadzić do poprawy jakości życia i zwiększenia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Bardzo ważne jest uświadomienie takiej osobie, że nie ponosi odpowiedzialności za zachowania i uczucia innych osób oraz że jej własne uczucia i potrzeby są ważne i wymagają odpowiedniej uwagi. Podczas terapii istotna jest praca nad zrozumieniem związku pomiędzy wydarzeniami z przeszłości a problemami w życiu współczesnym.

Terapia DDA skupia się na przebaczaniu i nauce rozpoznawania i wyrażania własnych emocji. Warto poddać się leczeniu, jeżeli objawy związane z syndromem DDA powodują problemy w życiu dorosłym.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!