Syndrom DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików to termin definiujący osoby, które dorastały w otoczeniu osób nadużywających alkoholu i u których występują związane z tym utrwalone schematy działania. Często zdarza się tak, że dziecko, które dorastało z rodzicami lub jednym rodzicem zmagającym się z chorobą alkoholową, napotyka problemy w życiu dorosłym. Jakie są objawy DDA i jak można pomóc osobom cierpiącym na to zaburzenie?
Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Syndrom DDA odnosi się do osób, które dorastały przynajmniej z jednym rodzicem cierpiącym na chorobę alkoholową, przez co często musiały zmagać się z odpowiedzialnością za cały dom i nieprzewidywalnością zachowań osób dorosłych. Główną przyczyną występowania syndromu DDA jest znaczna ilość traumatycznych przeżyć oraz przewlekły stres, który towarzyszyły danej osobie w dzieciństwie. Dzieci alkoholików często nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb lub same muszą dbać o to, aby je zaspokajać, co z kolei wiąże się z poczuciem opuszczenia i odrzucenia. U dzieci z rodzin, w których wystąpiła choroba alkoholowa, często pojawiają się zaniedbania rozwojowe i brak wspólnych wartości. Warto wspomnieć, że w takich rodzinach często występują także przemoc i nadużycia seksualne, co potęguje traumę i może prowadzić do problemów z nawiązywaniem więzi w przyszłości.
Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!
Do najczęstszych objawów syndromu DDA zaliczamy:
Na terapię dla osób z DDA najczęściej trafiają osoby, u których syndrom powoduje poważne zaburzenia codziennego funkcjonowania. Dorosłe Dzieci Alkoholików często zmagają się z depresją lub mają problemy w nawiązywaniu więzi społecznych. Często pojawiają się u nich także poważne stany lękowe oraz inne zaburzenia mogące wymagać profesjonalnej terapii.
Podstawowym założeniem, prowadzącym do rozpoczęcia terapii dla osób z syndromem DDA jest szczera chęć poddania się leczeniu i gotowość do otwarcia przed terapeutą. Celem terapii jest natomiast udzielenie osobie potrzebującej odpowiedniego wsparcia, które ma prowadzić do poprawy jakości życia i zwiększenia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Bardzo ważne jest uświadomienie takiej osobie, że nie ponosi odpowiedzialności za zachowania i uczucia innych osób oraz że jej własne uczucia i potrzeby są ważne i wymagają odpowiedniej uwagi. Podczas terapii istotna jest praca nad zrozumieniem związku pomiędzy wydarzeniami z przeszłości a problemami w życiu współczesnym.
Terapia DDA skupia się na przebaczaniu i nauce rozpoznawania i wyrażania własnych emocji. Warto poddać się leczeniu, jeżeli objawy związane z syndromem DDA powodują problemy w życiu dorosłym.
Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.
Pomożemy także i Tobie!