Jak rozmawiać z alkoholikiem? Co mówić, a czego nie?

 

 

Z alkoholizmem mierzą się wszystkie osoby związane z alkoholikiem, a to oznacza że prowadzenie właściwej rozmowy jest kluczowe dla wszystkich. Komunikacja jest kluczowa do podjęcia leczenia, choć z pewnością jest też frustrująca dla każdej ze stron.

Jak we właściwy sposób rozmawiać z osobą uzależnioną, aby nie popchnąć jej jeszcze bardziej w stronę nałogu?

Właściwa komunikacja jest kluczem w relacjach. Trudno jednak o nią w momencie gdy jedna z osób zmaga się z uzależnieniem. Pojawiają się wtedy wzajemne pretensje, kłótnie i awantury, które zamiast złagodzić przypadłość jeszcze ją pogłębiają. Rozmowa z alkoholikiem powinna być przeprowadzana rozważnie, należy wiedzieć jakich słów i sytuacji unikać, aby w ten sposób nakłonić ją do podjęcia leczenia.

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Konsekwencje – podstawa komunikacji z alkoholikiem

Rozmowa z osobą uzależnioną od alkoholu powinna być rzetelna i konsekwentna. Przede wszystkim warto schować swoje negatywne emocje na bok i zamiast kłótni starać się przeprowadzić ją chłodno i rozsądnie.

Osobie uzależnionej od alkoholu należy wytknąć błędy i wskazać konsekwencje jej zachowania. Powiedzmy wprost, że nadmierne nadużywanie alkoholu powoduje u nas smutek, złość, spadek poczucia własnej wartości. Warto w takich momentach zapisać się również na terapię dla osób współuzależnionych, dzięki czemu przeprowadzenie tego typu rozmów będzie również łatwiejsze dla nas i pozwoli nam pozbyć się złości.

W rozmowie konieczne jest też wskazanie konsekwencji picia. To może być rozbity samochód, podarte ubrania, puste konto bankowe czy wizyta komornika, który egzekwuje dług poniesiony przez osobę uzależnioną.

Przystań

Dotrzymuj swoich obietnic

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

W komunikacji z osobą uzależnioną niezwykle ważne jest zachowanie konsekwencji swoich postanowień. Nie używajmy zatem gróźb i obietnic, których nie jesteśmy w stanie dotrzymać. Alkoholik musi zobaczyć, że obiecując mu rozstanie faktycznie odchodzimy – decydując się na pozostanie wskazujemy, że alkoholik może dalej przekraczać granice bez ponoszenia konsekwencji.

Istotnym elementem komunikacji z osobą uzależnioną od alkoholu jest także pozostawienie go samego sobie z konsekwencjami picia. To nie tylko popularny kac, ale też brudne ubrania, nagana w pracy za spóźnienie, ale też i długi. Aby zmotywować alkoholika do podjęcia leczenia musi on samodzielnie poradzić sobie ze wszystkim tym, do czego doprowadził.

Choć komunikacja z osobą uzależnioną jest bardzo trudna, stanowi ona podstawę do podjęcia leczenia alkoholizmu. Pamiętajmy, że jedyną osobą, która może nagle zmienić swoje zachowania jesteśmy my sami – w ten sposób dajemy przykład i motywację.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!