Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

 

 

Uzależnienie od alkoholu to problem nie tylko dla samej osoby uzależnionej, ale też i dla otoczenia. Sięganie po alkohol staje się priorytetem, który niszczy domowe finanse, zaufanie i przede wszystkim relacje. To choroba, w której niezwykle ważne jest wyznaczenie granic, konsekwencje i wdrożenie leczenia, dzięki któremu możliwe będzie wrócenie do codzienności.

Alkoholizm jest dość powszechną chorobą, która może dotknąć każdego. Przyczyn jest wiele – to problemy osobiste, problemy w pracy, niska samoocena czy po prostu brak kontroli. Większość osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy ze swojej przypadłości, dlatego tak ważne jest tu wsparcie bliskich, dzięki którym może zostać podjęta próba leczenia.

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Czy osobę uzależnioną od alkoholu można zmusić do leczenia?

Kiedy dociera do nas, że współegzystujemy z osobą uzależnioną od alkoholu, w pierwszym odruchu szukamy sposobu aby zmusić ją do terapii. Niestety jest to taki rodzaj choroby, który wymaga zgody i świadomości uzależnienia u osoby, która się z nim zmaga. Obowiązkowa terapia możliwa jest tylko w szczególnych i skrajnych przypadkach.

Codzienność z alkoholikiem nie jest łatwa, nic zatem dziwnego, że poszukujemy dobrych i sprawdzonych rozwiązań. Niektóre osoby udaje się przekonać do leczenia po szczerej rozmowie, ale w większości wypadków wymagane jest stopniowe wprowadzenie zmian w swoim życiu – nie uda się nam bowiem zmienić osoby uzależnionej, ale nasze konsekwentne zachowania mogą mieć wpływ na decyzję osoby uzależnionej.

Przystań

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną?

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Osoby uzależnione szukają powodów do picia i zawsze znajdą powód by to zrobić. Niewłaściwa rozmowa, zbyt agresywna czy wzbudzająca dodatkowe poczucie winy może mieć odwrotne skutki do zamierzonych i pchnie po raz kolejny osobę uzależnioną w stronę alkoholu.

Podstawą rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu jest szczerość i nazywanie rzeczy po imieniu, a także stawianie twardych granic, których nie przekroczymy. Na samym początku konieczne jest przeprowadzenie rozmowy, w której uświadomimy osobie uzależnionej, że wiemy o jej problemie. Starajmy się jednak nie podnosić głosu, a jedynie przedstawiajmy rzeczowe dowody oraz argumenty.

Postępowanie z alkoholikiem – co należy zrobić, aby nakłonić go na terapię?

Podczas pracy z osobą uzależnioną warto zapoznać się z różnymi publikacjami, dzięki którym poznamy mechanizm działania osoby uzależnionej, a także zrozumiemy jak nasze zachowania mogą przyczynić się do podjęcia leczenia alkoholizmu przez chorego.

Pierwsze kroki, jakie możemy podjąć samodzielnie, to:

  • postawienie twardych granic, czyli pokazujmy osobie uzależnionej konsekwencje jej zachowania, nie ukrywajmy brudnych ubrań, nie pomagajmy w leczeniu kaca czy nie tłumaczmy ich przed szefem i innymi członkami rodziny;
  • zaproponuj osobie uzależnionej różne formy terapii;
  • zorganizuj interwencję rodzinną, podczas której wszyscy powinni pokazać, jak ważna jest dla was osoba uzależniona, jak ją kochacie, a jednocześnie jak jej decyzje wpływają na was i jak bardzo was krzywdzą.

Podczas rozmowy z osobą uzależnioną starajmy się zawsze zachować rzeczowy ton. Ważne jest także stawianie granic sobie i konsekwentne ich realizowanie. Nie straszmy rozstaniem, jeśli nie jesteśmy wstanie tego kroku wykonać. Dla osoby uzależnionej ważne są konsekwencje – dzięki nim jest wstanie podjąć leczenie uzależnień.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!