Alkoholizm wśród młodzieży to coraz bardziej palący problem społeczny, który wymaga pilnej uwagi i działań zaradczych. Wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z alkoholem w młodym wieku, często z powodu presji rówieśniczej, chęci eksploracji nowych doświadczeń lub ucieczki przed problemami osobistymi. Niestety, nadużywanie alkoholu w młodym wieku może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Picie alkoholu przez osoby nieletnie kojarzy się najczęściej z trudną sytuacją życiową. I choć jest to jednak z przyczyn, które skłaniają młodych ludzi do sięgnięcia po napoje wyskokowe, w dzisiejszych czasach powodów takiego zachowania jest znacznie więcej.
Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!
Współczesna kultura wypracowała coś, co można nazwać „modą na picie alkoholu w młodym wieku”. W większości grup rówieśniczych znajdą się osoby, które podczas spotkań towarzyskich regularnie sięgają po alkohol. Nastolatkowie często boją się odrzucenia przez kolegów, co skłania ich do sięgania po trunki, aby nie doznać uczucia odosobnienia w społeczeństwie. Młodzież zazwyczaj uważa alkohol jako źródło dobrej zabawy i nie wyobraża sobie udanej imprezy bez procentów. Do tego dochodzi także chęć buntu i spróbowania czegoś nowego, co w wielu przypadkach stanowi czynnik zachęcający do sięgnięcia po piwo lub drinka po raz pierwszy.
Jedną z przyczyn częstego picia alkoholu wśród młodzieży, jest wysoka tolerancja społeczeństwa na takie zachowanie. Zdarza się, że podczas spotkań rodzinnych rodzice sami częstują nastolatków alkoholem, a w przypadku, gdy dziecko wróci do domu pijane, nie wyciągają odpowiednich konsekwencji.
Statystycznie dzieci alkoholików są bardziej narażone na wczesne rozpoczęcie przygody z alkoholem. Dla takich osób alkohol często bywa środkiem na znieczulenie negatywnych emocji i lęków, towarzyszących życiu z nieprzewidywalnym rodzicem. Dla dzieci osób uzależnionych od alkoholu, nadmierne picie nie jest niczym wyjątkowym, dlatego częściej zdarza im się sięgać po napoje procentowe.
Nadmierne spożywanie alkoholu wśród osób młodych powoduje wiele negatywnych skutków i może wpłynąć na zmianę zachowania osoby uzależnionej. Wśród objawów, które mogą świadczyć o problemach z alkoholem i być skutkiem nadmiernego spożywania substancji procentowych, wyróżniamy:
Charakterystyczne dla młodzieży z problemem alkoholowym jest częste późne wracanie do domu z zakrapianych imprez (także w ciągu tygodnia), jak również zauważalne częste picie dużych ilości alkoholu w samotności.
Młode osoby uzależnione mogą zostać poddane terapii alkoholowej indywidualnej lub grupowej. Warto wiedzieć, że im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na zniwelowanie skutków uzależnienia w dorosłym życiu.
Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.
Pomożemy także i Tobie!