Wysokofunkcjonujący alkoholik: kim jest? Jak go rozpoznać?

 

 

Myśląc o alkoholiku przed oczami staje nam obraz człowieka siedzącego pod mostem czy sklepem monopolowym, w brudnych, obdartych ubraniach, z tabliczką w ręce z napisem: zbieram na piwo. Jednak nie wszyscy alkoholicy wyglądają w ten sposób. Niektórzy na co dzień chodzą w nienagannie wyprasowanym garniturze, odbierają ważne telefony, zajmują się dziećmi, a nawet są duszami towarzystwa. Jak to możliwe, że niektórzy doprowadzają się przez alkoholizm do skrajnego stanu, a niektórzy funkcjonują “normalnie”?

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik?

Wysokofunkcjonujący alkoholik to osoba, która cierpi na alkoholizm, ale potrafi utrzymać swoje uzależnienie w tajemnicy, zachowując jednocześnie zdolność do normalnego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. To oznacza, że taka osoba może być aktywnym zawodowcem, utrzymywać relacje rodzinne i społeczne, a jednocześnie nadużywać alkoholu w dyskretny sposób, który szkodzi jej zdrowiu.

Przystań

Cechy wysokofunkcjonującego alkoholika

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

Rozpoznanie wysokofunkcjonującego alkoholika może być trudne, ponieważ tacy ludzie potrafią doskonale ukrywać swoje uzależnienie. Wysokofunkcjonujący alkoholik może być na pozór osobą spokojną, ale zauważalne są okresowe zmiany w jego zachowaniu. Mogą to być wahania nastroju, irytacja lub depresja. Ciężko przyłapać taką osobę na piciu lub nadużywaniu alkoholu, a nawet jeśli w przypadku imprezy czy spotkania towarzyskiego taka osoba pozwoli sobie na wypicie w gronie najbliższych, to rzadko doprowadza się do upicia, więc ciężko jednoznacznie określić, że ma ona problem. Wysokofunkcjonujący alkoholik często neguje swoje uzależnienie, twierdząc, że kontroluje picie, mimo że tak nie jest.

Jednak długotrwałe spożywanie alkoholu nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie alkoholika. Z czasem można zauważyć u niego zaniedbania w kwestii spraw rodzinnych czy firmowych. Wysokofunkcjonujący alkoholik może doświadczać także problemów z pamięcią lub czujnością, szczególnie po spożyciu alkoholu.

Wysokofunkcjonujący alkoholik to bańka, która z czasem może pęknąć

Choć wydawać by się mogło, że taka osoba ma wszystko pod kontrolą i potrafi powstrzymać się od picia kiedy jest taka potrzeba, to nie da się funkcjonować w ten sposób przez cały czas. Wcześniej czy później przełoży się to na jego zachowanie, a granice zaczną się zacierać i osoba taka zupełnie przegra walkę ze swoim uzależnieniem. Może odbywać się to stopniowo, jednak zawsze nastąpi.

Jak pomóc wysokofunkcjonującym alkoholikom?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś w twoim otoczeniu może być wysokofunkcjonującym alkoholikiem, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć. Przede wszystkim zwróć uwagę na zmiany w zachowaniu i sygnały, które wskazują na problem z alkoholem. Jeśli jesteś bliską osobą, rozmawiaj z nią otwarcie o swoich obserwacjach i wyraź swoje zmartwienie. Udziel wsparcia emocjonalnego i fizycznego, a także zachęcaj do poszukiwania pomocy terapeutycznej, która może okazać się kluczowym elementem do wyjścia z problemu; takiej jak np. leczenie alkoholizmu.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!