Jakie są fazy alkoholizmu?

 

 

Alkoholizm jest poważnym problemem społecznym, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. To choroba, która rozwija się stopniowo, przechodząc przez różne fazy. Zrozumienie tych etapów jest kluczowe dla skutecznej prewencji, interwencji i leczenia. Warto wiedzieć, że w każdej kolejnej fazie objawy alkoholizmu są bardziej nasilone, a to oznacza, że trudniej jest wyjść z choroby. Mimo tego specjaliści podkreślają, że niezależnie na jakim etapie jesteś, zawsze jest możliwy powrót do całkowitej trzeźwości, jeśli tylko podejmiesz odpowiednie kroki i szukasz profesjonalnej pomocy.

Nasza oferta

Prowadzimy terapie dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Fazy alkoholizmu – faza 1: prealkoholowa (wstępna)

Pierwsza faza choroby alkoholowej nazywana jest prealkoholową lub wstępną i może trwać nawet kilka lat bez wzbudzania podejrzeń zarówno u osoby uzależnionej, jak i osób z jej otoczenia.

Objawy tej fazy choroby alkoholowej nie są charakterystyczne i na pierwszy rzut oka zachowania uzależnionego nie odbiegają od zachowania osób sięgających po alkohol okazyjnie. Różni je przede wszystkim podejście do alkoholu. Osoba uzależniona zaczyna traktować napoje procentowe niczym lekarstwo na poprawę humoru, i szuka pretekstu, aby sięgać po nie zawsze wtedy, gdy czuje obniżenie nastroju. Na tym etapie dana osoba może jeszcze nie pić w samotności, jednak często szuka lub stwarza okazję do picia z innymi, np. często namawia znajomych na wyjście do klubu lub organizuje imprezy, gdzie ma szansę się napić.

Przystań

Fazy alkoholizmu – faza 2: ostrzegawcza

Pomożemy

Jeżeli masz szereg pytań i nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z Naszymi specjalistami – chętnie Ci pomożemy!

W tej fazie osoba uzależniona już aktywnie szuka okazji, aby się napić. Podczas spotkań towarzyskich pije więcej, niż ludzie z otoczenia, coraz częściej też spożywa trunki samotnie lub w ukryciu. Podczas tej fazy choroby alkoholowej zaczynają pojawiać się tzw. palimpsesty, czyli luki w pamięci, występujące nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu.

Fazy alkoholizmu – faza 3: krytyczna (ostra)

Na tym etapie uzależniony przestaje mieć kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Coraz częściej zdarza mu się zaniedbywać obowiązki domowe, zawodowe i społeczne. Często na dalszy plan schodzą także pasje i zainteresowania, które do tej pory stanowiły znaczną część życia osoby chorej. W fazie trzeciej problem dostrzegalny jest już przez osoby z otoczenia uzależnionego.

Fazy alkoholizmu – faza 4: chroniczna

Objawy uzależnienia występują już w pełnym wymiarze, co oznacza, że choroba alkoholowa jest widoczna także z zewnątrz. Okresy, kiedy chory jest trzeźwy stają się coraz rzadsze. W wielu przypadkach dochodzi do tego, że uzależniony traci pracę oraz popada w konflikt z bliskimi. Ciągi alkoholowe mogą trwać kilka, a nawet kilkanaście dni i stają się normą, a w okresach abstynencji pojawiają się objawy odstawienne, takie jak: drgawki, wymioty, skoki ciśnienia, nadwrażliwość. Dochodzi do występowania powikłań psychicznych, takich jak obniżony nastrój, zaburzenia pamięci, koncentracji, depresja, a także do uszkodzenia narządów (np. marskości wątroby).

Warto pamiętać, że niezależnie od etapu, wyjście z nałogu jest możliwe. Należy jednak jak najszybciej podjąć leczenie alkoholowe.

Interwencja

Ktoś bliski nie chce się leczyć? Nie widzi własnego uzależnienia? Nie widzi konsekwencji?
Zadzwoń do nas. Nasi interwenci kryzysowi przyjadą we wskazane miejsce.
Zrobimy co w naszej mocy, aby zabrać Uzależnionego na leczenie.

Pomożemy także i Tobie!